Ozonowanie w przedszkolu – własny sprzęt czy zlecenie specjalistom? Krótka analiza wszystkich aspektów.

Ozonowanie w przedszkolu – własny sprzęt czy zlecenie specjalistom? Analiza wszystkich aspektów.

Ozonowanie w placówkach oświatowych, zwłaszcza przedszkolach, żłobkach czy klubach malucha stosuje się już od wielu lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie od dziś wiadomo, że tego typu miejsca są szczególnie narażone na działanie szkodliwych bakterii, wirusów i innych patogenów a z drugiej strony oczekuje się w nich maksymalnej dbałości o czystość i higienę również w tym aspekcie mikrobiologicznym. Popularność tej formy dezynfekcji znacznie wzrosła przez pandemię koronowirusa i śmiało można powiedzieć że powoli w takich placówkach cykliczne ozonowanie staje się czynnością powszechną a nie okazjonalną jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

W dzisiejszym artykule nie będziemy się skupiać za bardzo na samym procesie ozonowania bo pozytywne właściwości i skuteczność (choćby w zmniejszaniu zachorowalności) takich zabiegów są oczywiste i niezaprzeczalne, poruszymy natomiast nieco inny problem. Czy myśląc o ozonowaniu placówki oświatowej zdecydować się na zakup własnego sprzętu do ozonowania czy lepiej powierzyć te zadania specjalistycznej zewnętrznej firmie? I tu odpowiedź nie jest zerojedynkowa i należy spojrzeć nieco szerzej na cały temat.

Rozważmy zatem ozonowanie przedszkola na trzech płaszczyznach: skuteczność, bezpieczeństwo oraz finanse

Skuteczność

Skuteczne i profesjonalne ozonowanie to zadanie dla fachowców. Liczy się nie tylko profesjonalny sprzęt ale też wiedza i praktyka. Skuteczność ozonowania zależy od szeregu czynników takich jak stężenie ozonu, wilgotność powietrza, temperatura, czas ekspozycji ozonu i wiele innych. Zazwyczaj więc osoby zajmujące się zawodowo tematem dezynfekcji mają szeroką wiedzę z tego zakresu, nierzadko ciągle ją pogłębiając. Na marginesie należy dodać że również instytucje takie jak CIOP, PZH, czy Główna Inspekcja Sanitarna wydały komunikaty z których jasno wynika że tego typu zabiegi powinny być przeprowadzane przez specjalistyczne firmy.

Dezynfekcja żadnego obiektu użyteczności publicznej a już tym bardziej placówki oświatowej nie powinna być przeprowadzana przez osoby bez minimalnego chociażby przeszkolenia. Źle przeprowadzony zabieg ozonowania nie zapewnia odpowiedniej skuteczności bójczej i ciężko nazwać to dezynfekcją.

Bezpieczeństwo

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie podczas ozonowania większość osób myśli: wywietrzyć i gotowe! Niestety nie do końca.

Ozon ma niezwykle silne właściwości bójcze ale niestety praca z tym gazem jest też niebezpieczna. Wystarczy zapoznać się z kartą charakterystyki substancji prowadzoną przez CIOP (Centralny Instytut Ochrony Pracy) aby dowiedzieć się jakie procedury obowiązują przy pracy z tym gazem.

Dlatego też delegując osobę z obsługi przedszkola do pracy z ozonem należy bezwględnie tą osobę wyposażyć w środki ochrony indywidualnej takie jak maska pełnotwarzowa z odpowiednimi filtropochłaniaczami (i dbać o ich regularną wymianę) Ignorowanie procedur bezpieczeństwa może doprowadzić do bardzo negatywnych a co istotne nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym osoby obsługującej ozonator. Jeżeli mowa o bezpieczeństwie warto również wspomnieć w tym miejscu że ozon jako silny utleniacz wchodzi w reakcje ze wszystkim co napotka na swej drodze. Stosowanie bez kontroli ozonu w za dużych stężeniach i/lub długich czasach ekspozycji może prowadzić do powstawania różnych niepożądanych reakcji chemicznych a także doprowadzać do niszczenia różnych materiałów (np. guma, niektóre tworzywa sztuczne)

Finanse

Na koniec przyjrzyjmy się aspektom finansowym. Profesjonalny ozonator (gwarantujący wydajność ozonu potrzebną do osiągnięcia skutecznego stężenia tego gazu) do przeciętnej sali przedszkolnej kosztuje od 4000 zł wzwyż. Podkreślamy tutaj określenie profesjonalny, szerokim łukiem radzimy unikać wszelkich pseudo ozonatorów. Tego typu sprzętami możemy przy sprzyjających okolicznościach co najwyżej poddać ozonowaniu mały pokoik w prywatnym mieszkaniu… Kolejnym wydatkiem będzie zakup miernika stężenia ozonu, tutaj koszty kształtują się na poziomie 2000-6000 zł a także środki ochrony dla osoby obsługującej ozonator 500-1000 zł.

Podajemy tu jedynie koszty początkowe zakupu podstawowego sprzętu, nie wymieniamy tu kosztów eksploatacji (przeglądy, naprawy, kalibracje miernika, zużywanie filtrów, masek itp.). Pomijamy również koszty osobowe wynikające z delegowania pracownika placówki do procesu ozonowania.

Biorąc pod uwagę iż zabiegi ozonowania przeprowadza się tak naprawdę kilka razy w roku każda placówka powinna indywidualnie ocenić czy bardziej opłaca się inwestycja we własny sprzęt czy zlecić to zadanie fachowcom.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł choć trochę pozwolił spojrzeć szerzej na temat ozonowania w przedszkolach i żłobkach. Jak już wspominaliśmy odpowiednio wykonane zabiegi ozonowania przynoszą niepodważalne korzyści dla przedszkola a zwłaszcza dzieci w nim przebywających. Warto jednak aby podejść do tematu odpowiedzialnie i wybrać takie rozwiązania które zapewnią, że faktycznie ozonowanie w placówce będzie skuteczne, bezpieczne, zgodne z przepisami i racjonalne finansowo.

Zapraszamy również do bezpłatnych konsultacji, udzielamy informacji i porad, prowadzimy również szkolenia.