Alergie wziewne u najmłodszych – rola placówki oświatowej

Coraz większy odsetek dzieci cierpi na alergie wziewne. Aby zminimalizować objawy choroby oraz zapobiec rozwojowi powikłań, w tym astmy, konieczne jest przede wszystkim zmniejszenie narażenia na alergeny. Jest to jednak niełatwe wyzwanie, gdyż alergeny wziewne powszechnie występują zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Nasze dzieci spędzają wiele godzin w ciągu dnia w rozmaitych placówkach oświatowych – żłobkach, przedszkolach i szkołach. Tam, podobnie jak w naszych domach, dzieci są narażone na kontakt z takimi alergenami jak wełna, pierze, roztocza czy zarodniki pleśni. O ile w domu dbamy o możliwość częstego prania, czyszczenia, odkurzania i wietrzenia pomieszczeń, o tyle w przypadku żłobka czy przedszkola mamy znacznie mniejszy wpływ na jakość powietrza, jakim oddychają dzieci. Jeśli nasze dziecko choruje na alergię wziewną, wówczas konieczna jest współpraca rodzica z opiekunem dziecka.

Rodzice dzieci cierpiących na alergię wziewną mogą zaproponować szereg prostych rozwiązań, które w szybki i skuteczny sposób mogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci. Oto najciekawsze z nich:

– regularne przeprowadzanie ozonowania, które wykonywane w sposób prawidłowy i zgodne z wytycznymi dla procesów dezynfekcji pozwala na redukcje alergenów oraz wielu drobnoustrojów nawet do 90%; jest niezwykle pomocne w walce z alergią wziewną

– stosowanie antyalergicznych materiałów: materacy, dywanów, pościeli itp

– częste wietrzenie pomieszczeń

– utrzymywanie optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza; zwiększa to komfort oddechowy oraz łagodzi podrażnienia dróg oddechowych, które bardzo często towarzyszą alergii wziewnej.

– stosowanie oczyszczaczy powietrza które na bieżąco filtrują powietrze – jako element dodatkowy (nie zastępuje w żaden sposób zabiegu ozonowania – brak działania dezynfekującego)

Oczywiście wspomniane metody, które znacząco poprawiają jakość powietrza warto zastosować także w domu. Wówczas możemy liczyć na złagodzenie objawów alergii wziewnej i astmy, a także zminimalizowanie ryzyka jej rozwoju u osób zdrowych.

 

Autor: diagnosta laboratoryjny Justyna Mazur

wszelkie prawa zastrzeżone / polityka prywatnosci