Alergia wziewna u dzieci – przyczyny, objawy, profilaktyka

Alergie wziewne to coraz częściej diagnozowane u dzieci schorzenia. Ich przyczyną jest przede wszystkim narażenie na alergeny środowiskowe, a także alergeny budowlane. Te pierwsze to przede wszystkim pyłki drzew i traw, a także sierść i naskórek zwierząt. Natomiast alergeny charakterystyczne dla pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych to przede wszystkim roztocza kurzu domowego, a także zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze.

Czy to alergia wziewna?

Wielu rodziców nie wie, jak objawia się alergia wziewna u dziecka. Szczególnie rozpoznanie pierwszego epizodu choroby może być utrudnione – alergia wziewna może być bowiem mylona z przeziębieniem czy poważniejszą infekcją dróg oddechowych.

Najczęściej alergia wziewna objawia się w następujący sposób:

– wodnisty katar, który utrzymuje się przez dłuższy czas

– suchy kaszel, niekiedy o znacznym nasileniu, mogący nawet prowadzić do wymiotów

– duszności

– tendencja do nawrotowych przeziębień

– kłopoty ze snem i chrapanie

– łzawienie i zaczerwienienie oczu, zapalenie spojówek

Oczywiście nie zawsze występują wszystkie z wymienionych objawów alergii oddechowej. Ich przeoczenie – i postępujący rozwój alergii – mogą prowadzić do pojawienia się astmy oskrzelowej. Wówczas charakterystycznymi objawami są: meczący kaszel, pojawiający się głównie nocą i nad ranem, duszności, świszczący oddech, łatwa męczliwość oraz nawracające zapalenia oskrzeli.

Jak leczyć alergię wziewną i zapobiegać jej nawrotom?

Terapia alergii wziewnej polega na ograniczeniu ekspozycji na alergeny wziewne. Nie zawsze jest to łatwo wykonalne. O ile w przypadku środowiska domowego możemy mieć wpływ na minimalizowanie ilości alergenów, o tyle – jako rodzice – nie mamy większego wpływu na to, co dzieje się w żłobku czy przedszkolu. A kluczowe dla wyeliminowania jak największej ilości alergenów jest częste czyszczenie dywanów i materacy, pranie pościeli i zasłon, pluszaków a także regularne ozonowanie. Ważne jest także jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń. W okresie nasilenia objawów może być konieczne stosowanie leków: glikokortykosteroidów wziewnych, a także doustnych leków przeciwhistaminowych. Możliwe jest także przeprowadzenie immunoterapii, czyli odczulania. Taka forma leczenia polega na podawaniu niewielkich dawek alergenów, co zwiększa tolerancję układu odpornościowego na kontakt z nimi i pomaga złagodzić objawy alergii.

Autor: diagnosta laboratoryjny Justyna Mazur

wszelkie prawa zastrzeżone / polityka prywatnosci