Alergeny wziewne w placówkach oświatowych – na co narażone jest Twoje dziecko?

Alergie to coraz częściej diagnozowane schorzenia, wywoływane przez ekspozycję na alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe. Coraz częściej problem alergii dotyczy dzieci, a szczególnym problemem jest narażenie na alergeny w placówkach oświatowych. Dlaczego? Gdyż my, jako rodzice mamy bardzo ograniczony wpływ na eliminowanie tych alergenów. A dziecko spędza przecież kilka godzin dziennie w żłobku, przedszkolu czy szkole. Na jakie alergeny wziewne dzieci są narażone w palcówkach oświatowych?

Najczęstsze alergeny wziewne w przedszkolach i szkołach

Dzieci narażone są na rozmaite alergeny wziewne. Niektóre z nich zagrażają zdrowiu dzieci sezonowo – mowa o pyłkach traw czy drzew, a także zarodnikach pleśni. Te alergeny określane są mianem alergenów zewnętrznych. Natomiast w placówkach oświatowych dzieci narażone są przede wszystkim na alergeny wewnętrzne. Oczywiście nie można także wykluczyć okresowej ekspozycji na alergeny zewnętrzne – wystarczy bowiem otworzyć okno, aby dostały się one do wnętrza pomieszczenia. Jednak to alergeny wewnętrzne są większym zagrożeniem. Dlaczego? Po pierwsze – dziecko jest narażone na kontakt z alergenami wewnętrznymi przez cały rok. A po drugie – natężenie takich alergenów w pomieszczeniach może być naprawdę duże.

Najczęściej występujące alergeny w placówkach oświatowych to:

– wełna

– pierze

– roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki z gatunków Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, Euroglyphus maynei; roztocza kumulują się przede wszystkim w pościeli, materacach, na wykładzinach i dywanach

– zarodniki grzybów i pleśni, które mogą rozwijać się na ścianach czy w przewodach klimatyzacyjnych; rozwojowi pleśni w pomieszczeniach sprzyjają specyficzne warunki – duża wilgotność oraz brak wentylacji; najczęściej występujące alergeny tego typu to grzyby Aspergillus; pleśnie są nie tylko źródłem zarodników, ale także groźnych dla zdrowia mikotoksyn.

Nie zapominajmy o alergenach krzyżowych

Dzieci uczulone na określone alergeny wziewne, mogą reagować alergią także na inne alergeny o podobnych właściwościach biochemicznych. Takie alergeny określane są mianem alergenów krzyżowych. W przypadku roztoczy alergenami krzyżowymi są skorupiaki (ostrygi, krewetki, małże, kraby), natomiast dla określonego gatunku pleśni – inne gatunki grzybów. Dla pierza alergenami krzyżowymi są żółtka jaj oraz mięso kurczaka.

Autor: diagnosta laboratoryjny Justyna Mazur

wszelkie prawa zastrzeżone / polityka prywatnosci